page-header

Sztuka Wystąpień Publicznych – Szkolenie Indywidualne

Wystąpienia Publiczne Szkolenie Indywidualne

WYBITNA MOWA JEST JAK DOJRZAŁE WINO

Sztuka wystąpień publicznych wymaga czasu, zaangażowania i wysiku. To właśnie miał na myśli Arystoteles, mówiąc że wybitna mowa jest jak dojrzałe wino. Dobre przemówienie nie powstaje z dnia na dzień. Jeśli przygotowujesz się do ważnego wystąpienia i masz jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy Cię na szkolenie indywidualne z wystąpień publicznych. To cykl 5-6 spotkań, podczas których razem przygotujemy Twoje wystąpienie krok po kroku.

KROK 1

Sztuka wystąpień publicznych jest jak film akcji

Sztuka Publicznych Wystąpień wbrew pozorom rządzi się żelaznymi regułami. Jak w dobrym filmie – wszystko zaczyna się od dobrego pomysłu na temat i cel przemówieniaDlaczego to takie ważne?

Mówcy często ulegają wrażeniu, że wystąpienie polega na tym, aby wyjść i przekazać audytorium informacje. Po rozmowie z nami uczestnik szkolenia uświadamia sobie, co tak naprawdę chce osiągnąć. Okazuje się, że chce czegoś więcej. Zależy mu na tym, aby przekonać słuchaczy, by kupili jakiś produkt, zmienili swoją postawę lub zaakceptowali zmiany itd. Chcą więc, aby ich wystąpienie zachęciło innych do konkretnego działania! Dlatego potrzebny jest jednoznaczny i mobilizujący apel, silne i starannie dobrane argumenty. Suche fakty to za mało, aby osiągnąć tak postawiony cel!

KROK 2.

Dobre przemówienie nie ma dłużyzn

Na tym etapie: 

  • selekcjonujemy wszystkie zebrane informacje, 
  • układamy je w logiczną, przejrzystą całość (wstęp, rozwinięcie, zakończenie),
  • formułujemy rozwinięcie tak, aby pojawiły się w nim jasno sformułowane wątki,
  • szukamy pomysłu na efektowny początek i zakończenie wystąpienia,
  • wszystkie zbędne informacje odrzucamy.

Z doświadczenia wiemy, że selekcja informacji to wyzwanie dla wielu mówców. Nasi Klienci, gdy przychodzą na szkolenie idywidualne, mają już często własne wyobrażenie, jak będzie wyglądać ich przemówienie. Z różnych powodów zależy im, aby znalazły się w nim dodatkowe informacje czy idee. To zrozumiałe, to przecież ich dzieło. Autor prezentacji, jest przywiązany do swojej przemowy, jak matka do niemowlęcia. Wydaje mu się, że wszystkie informacje są ważne, więc próbuje przekazać wszystko, albo jak najwięcej. Nie zastanawia się, co jest wartościowe i interesujące dla słuchaczy. Po to właśnie jesteśmy my. Pomagamy wybrać to, co najważniejsze, interesujące i potrzebne.

Szkolenie indywidualne z wystąpień publicznych to świetna okazja, aby pokazać Klientowi, co wspiera jego przesłanie, a co je osłabia. Gdy słuchacze wyczują, że coś nie pasuje do reszty, zaczyną się zastanawiać, co autor chce im przekazać. Jeśli jakiekolwiek słowa nie mają związku z głównym przesłaniem wystąpienia, może to zniszczyć cały, mozolnie wypracowany efekt. Dlatego ze zgromadzonego materiału musimy wybrać tylko to, co najważniejsze i najbardziej wartościowe.

Selekcja materiału służy również temu, aby mówca zmieścił się w zaplanowanym czasie. Pomaga także dostosować wystąpienie do charakteru spotkania. Inaczej wygląda wystąpienie w debacie, inaczej, gdy jest się samemu na scenie. Chodzi o to, aby mówcy w pełni wykorzystał swój potencjał i osiągnął zamierzony cel.

KROK 3

Sztuka wystąpień publicznych - jakość i styl wypowiedzi

Na tym etapie szukamy sposobów, aby utrzymać uwagę słuchaczy i wywołać w nich emocje! Dbamy również o to, aby wystąpienie wprawiło odbiorców w dobry nastrój, wzruszyło ich i pobudziło do działania. Szukamy wciągających historii, anegdot, ciekawych skojarzeń, barwnych metafor, intrygujących i pobudzających pytań, zaskakujących zwrotów akcji.

Szkolenie indywidualne z wystąpień publicznych daje możliwość, aby przeanalizować każdy szczegół. Wszystko po to, aby treści były ważne i zrozumiałe dla odbiorców, a styl odpowiedni i efektywny. Aby relacja miedzy słuchaczami a mówcą sprawiała, że będzie on słuchany z większym zaangażowaniem, a wręcz przykuwającą ciekawością.

KROK 4

Aby przemawiać jak wielcy mówcy, trzeba ćwiczyć!

Arystoteles radzi: „Nie wyobrażam sobie mówcy, który mówi z kartki”. O tym samym mówi inne powiedzenie: „Albo masz partyturę w głowie, albo głowę w partyturze”. Tę zasadę stosowali tacy wielcy mówcy jak: GorgiaszPeryklesDemostenes i IzokratesCyceronKato Starszy czy Kwintylian.

W historii nowożytnej znane są przypadki, gdy wybitne mowy były wygłaszane z kartki. Robił tak Churchill, Jan Paweł II czy Steve Jobs. W świecie biznesu ceni się jednak autentyzm i bezpośredni kontakt. Dlaczego? Ponieważ kurczowe trzymanie się kartki ogranicza swobodę mówcy i odbiera mu ekspresję wypowiedzi. Gdy mówimy z głowy, łatwiej jest skoncentrować się na słuchaczach, obserwować ich zachowania oraz adekwatnie na nie reagować.

Z tych właśnie powodów pomagamy przyswoić mówcy najważniejsze punkty wystąpienia. Dzięki temu mówca płynnie przechodzi z jednego wątku do drugiego. Lekko pokonuje opór słuchaczy, zjednuje ich, otwiera i budzi zaufanie.

Jest to możliwe dzięki próbom i nagraniom. Liczba powtórzeń zależy od zaawansowania mówcy oraz jego gotowości do wytrwałej pracy. W razie potrzeby szukamy również kół ratunkowych. Tworzymy tutoriale, które pomagają prezenterowi zachować właściwą kolejność i logikę wypowiedzi, a także przypominają, które treści winny bezwzględnie pojawić się w wystąpieniu.

KROK 5

Potencjał mówcy czasem trzeba wyzwolić, a czasem odkryć lub oszlifować

Czas zadbać o formę wystąpienia, czyli mowę ciała. Na tym etapie szkolenia indywidualnego:

  • szlifujemy gesty, postawę, mimikę, ton i tempo wypowiedzi, 
  • dbamy o to, aby mówca z entuzjazmem rozpoczął swoje wystąpienie, 
  • doskonalimy ekspresję wypowiedzi, aby mowa brzmiała różnorodnie i naturalnie,
  • szlifujemy akcent i pauzę, by podkreślić najważniejsze fragmenty wystąpienia,
  • wzmacniamy przekaz uśmiechem i dynamiką, aby wyrażać i wzbudzić emocje u słuchaczy.

Konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych dają tę możliwość, że możemy bardzo dokładnie zdefiniować potrzeby uczestnika i ćwiczyć z nim każdy ruch, każdy gest. Ćwiczyć i na bieżąco wyciągać wnioski. Poprawiać i znów ćwiczyć. Aż dojdziemy do momentu, gdy mówca będzie w pełni gotowy, aby wyjść na scenę!

Ludwig van Beethoven mawiał tak: „Jeśli pomylę nutkę podczas wykonywania utworu, to nic nie znaczy. Jeśli gram bez pasji, jest to niewybaczalne!”. Dlatego szukamy takich form wyrazu, które są wypływają z naturalnego potencjału mówcy oraz podnoszą jego kompetencje na wyższy poziom.

PODSUMOWANIE

Puenta rzecz święta

Sztuka Wystąpień Publicznych krok po kroku, to szkolenie indywidualne, podczas którego pomagamy mówcom: 

📝 przygotować wystąpienie na ciekawy temat wzbogacony własnymi przykładami,

🎭 przećwiczyć całe przemówienie/ prezentację i sprawdzić, jak poszczególne elementy działają na publiczność, 

🎤 zwiększyć pewność siebie oraz zbudować poczucie pełnienia ważnej (DLA SIEBIE) i wartościowej (DLA SŁUCHACZY) misji.

Chcesz być charyzmatycznym mówcą, którego wystąpienia smakują słuchaczom jak dojrzałe wino? Napisz lub zadzwoń!