Wystąpienie jak napisać, aby zaciekawiło słuchaczy i przyniosło oczekiwany efekt? Jak ułożyć zebrane informacje, aby przemowa była zrozumiała i przejrzysta? Tu Ciebie zaskoczymy! Recepta na dobre wystąpienie znana jest od 2000 lat.
Wystąpienie jak napisać, aby słuchacze wspólnie z mówcą zmierzali do celu?
Poruszane tematy
Arystoteles w pracy pt: „Retoryka” zdefiniował wzorzec idealnego przemówienia, który nie poddaje się próbie czasu. Zdaniem Arystotelesa każda mowa powinna posiadać: WSTĘP – ROZWINIĘCIE – ZAKOŃCZENIE. Ta trzy częściowa struktura (rama) jest uniwersalna i pasuje do każdego wystąpienia. W zależności od kontekstu i celu prezentacji stosowane są tylko różne opisy zakresu poszczególnych etapów.
Gdy chcesz przekonać potencjalnych inwestorów, aby zainwestowali swoje środki w Twój pomysł albo nakłonić członków zarządu do wyboru rekomendowanego przez Ciebie rozwiązania, przygotuj wystąpienie według struktury PRO.
W pierwszym kroku opisz dokładnie PROBLEM, jaki ma określona grupa klientów lub beneficjentów. Przedstaw go najlepiej w kategoriach problemu Twoich słuchaczy. To sprawi, że od razu zacznie im zależeć na znalezieniu rozwiązania.
Gdy zdefiniujesz problem opisz, jakie masz na to ROZWIĄZANIE. Na koniec przedstaw, jaki można OSIĄGNĄĆ EFEKT dzięki temu rozwiązaniu (stopę zwrotu, oszczędności, zysk, wzrost rozpoznawalności marki czy satysfakcji klienta).
Gdy w ten sposób przedstawisz słuchaczom swoją propozycję, będą mieli oni jasność dlaczego w ogóle coś im proponoujesz, co im proponujesz oraz jaką realną potrzebę Twoje rozwiązanie pomoże im zapospokoić. Wówczas decydenci mają tylko jeden dylemat do rozstrzygnięcia: czy ten problem jest priorytetem na liście zadań, oraz czy korzyści, jakie może przynieść dane działanie są warte tego, aby zainwestować swój czas, energię i pieniądze. Decyzja nie musi być wcale taka łatwa i pozytywny dla mówcy. Ale na pewno zrobił on ze swojej stromny wszystko, co mógł, aby ułatwić decydentom podjęcie decyzji.
Inne struktury dobrego wystąpienia biznesowego
Gdy jesteś menedżerem, który chce zakomunikować swoim podwładnym zmiany, przygotuj wystąpienie wg struktury:
FAKTY –> UZASADNIENIE –> WEZWANIE DO DZIAŁANIA
Jestem menedżerem, liderem lokalnej społeczności i mam wystąpienie – jak napisać je, aby zachęcić słuchaczy do podjęcia określnych działań? W przygotowaniu wystąpienia pomoże Ci ta struktura:
KONCENTRACJA UWAGI –> FAKTY –> KORZYŚCI ZE ZMIANY –> MOTYWY ZA ZMIANĄ
Dlaczego każde wystąpienie powinno mieć strukturę?
Struktura wystąpienia pomaga:
- przesiać i uporządkować zebrane informacje,
- zachować odpowiednie proporcje między wstępem, rozwinięciem i zakończeniem przemówienia,
- ułożyć poszczególne zagadnienia w logicznym porządku, aby pierwsze prowadziło do drugiego, a drugie do trzeciego, itd. (dzięki temu słuchacze łatwiej zrozumieją i przyswoją sobie Twój przekaz),
- utrzymać uwagę i skupienie słuchaczy (gdy poinformujesz, że poruszysz trzy zagadnienia, to słuchacze będą spokojnie oczekiwać na kolejne informacje, nie zadając sobie pytań w stylu: ile jeszcze zostało do końca?),
- zachować płynność wypowiedzi (nawet jeśli zapomnisz czegoś w trakcie wystąpienia, będziesz wiedzieć, gdzie jesteś i jaki jest Twój kolejny krok. Wystarczy więc, że przejdziesz do następnego punktu, a słuchacze nie zorientują się, że o czymkolwiek zapomniałeś/aś),
- budować napięcie (gdy przemówienie ma strukturę, mówca wie, na jakim jest etapie i kiedy zbliża się do finału. Wystarczy, że powie: „Przed nami trzeci i najważniejszy wątek!”. Jak to wpłynie na słuchaczy? Ich skupienie i zainteresowanie wzrośnie i będą z zaciekawieniem oczekiwać na dalszy bieg wydarzeń). W ten sposób, doskonały mówca świadomie steruje emocjami odbiorców.
Wystąpienie jak napisać – podsumowanie
Czy znasz już odpowiedź na pytanie: Wystąpienie jak napisać?
Dla przypomnienia:
- Określ, jaki cel chcesz osiągnąć.
- Zdefiniuj główne punkty i zapisz je na karteczkach samoprzylepnych. Możesz je układać w dowolnej kolejności, a także dodawać nowe zagadnienia lub usuwać te, które uznasz za zbędne. Chodzi o to, aby jeden wątek płynnie łączył się z kolejnym.
- Wybierz najbardziej odpowiednią strukturę wystąpienia. W razie wątpliwości, przetestuj różne opcje i stwórz ostateczny plan wystąpienia.
- Wypełnij poszczególne elementy wystąpienia treścią (przykładami, dowodami, liczbami i statystykami, historiami).
Struktura wystąpienia jest jak kompas dla globtrotera, jak GPS dla zawodowego kierowcy.
Pamiętaj, że struktura pomaga zbudować przemówienie krok po kroku. Struktura to ukryty przyjaciel każdego mówcy. Sprawdź to, a przekonasz się, że ta recepta jest skuteczna!