Jak mówić zwięźle i treściwie? Czy to w ogóle jest możliwe? Sztukę precyzyjnego i treściwego wyrażania własnych myśli opanowali do perfekcji antyczni Spartanie. Warto, aby tę umiejętność rozwinął każdy, kto zawodowo prowadzi innych słowami do celu.
Jak mówić zwięźle i treściwie
Poruszane tematy
– tę sztukę doskonalono już dawno temu
W połowie IV wieku przed naszą erą Filip II Macedoński zapragnął zdobyć całą Helladę, w tym również Spartę. Wysłał do Spartan krótki ostrzegawczy list:
Jeśli wkroczę do Lakonii (kraina, której stolicą była Sparta), to zrównam cały Lacedemon (Spartę) z ziemią!
Co odpisali mu Eforowie, najwyżsi urzędnicy spartańscy? Napisali oni do Filipa krótki list, niezwykle krótki list. Znalazło się w nim tylko jedno słowo: „JEŚLI”. Ten nadzwyczaj lakoniczny list przyniósł Spartanom zdumiewający efekt — Filip II Macedoński zrezygnował z podboju Sparty.
Na tym właśnie polega istota lakonicznych wypowiedzi — minimum słów, maksimum treści. Starożytni retorzy rzymscy sformułowali podobną zasadę: „Non multa, sed multum” (mało słów, dużo myśli, dużo treści). Zachęcam każdego, aby tę regułę stosować również dzisiaj.
W udzielaniu lakonicznych wypowiedzi lubował się Arystoteles. Kiedy zapytano go, co odróżnia ludzi wykształconych od niewykształconych, odpowiedział: „Tym, czym ludzie żywi od umarłych”. Kiedy zapytano Stagirytę: „Dlaczego tyle czasu zajmuje się istotą piękna?”, Filozof odpowiedział lakonicznie: „To pytanie ślepca”.
Spośród późniejszych autorów na uwagę zasługuje Stanisław Jerzy Lec, który był również bardzo dosadny w swoich wypowiedziach. Oto jeden z moich ulubionych cytatów: „Czas robi swoje, a ty człowieku, co robisz?”. Lakoniczne wypowiedzi niezwykle precyzyjnie wyrażają myśli nadawcy oraz dobitnie, bez żadnych zbytecznych słów, wyłuszczają jego stanowisko w sprawie. To bardzo przydatna sztuka.
Jak mówić zwięźle i treściwie – czy ta sztuka jest przydatna także dzisiaj?
Dlaczego piszemy dzisiaj o tym, jak mówić zwięźle i treściwie? Uważam, że czasem lepiej wyrazić swoją myśl zwięźle i precyzyjnie, niż wikłać się w niezrozumiałe wywody. Pozwól, że opowiem Ci historię.
Dwa lata temu byłem na gali dla najlepszych firm na Mazowszu. W trakcie poprzedzającej galę konferencji, dziennikarz zadał pytanie prezesowi jednej z nagrodzonych firm: „Gratuluję Państwu wspaniałych wyników. Zanim je państwo osiągnęli, mieli państwo jednak bardzo duże problemy w firmie, prawda?”. Jak prezes odpowiedział na to podchwytliwe pytanie? „Wie Pan co, mamy w firmie jedną zasadę. My o problemach nie rozmawiamy, my je rozwiązujemy”. Dziennikarz zaniemówił.
Ten przykład pokazuje, że lakoniczna wypowiedź może być świetną ripostą na trudne pytanie. Im krótsza i dosadniejsza odpowiedź, tym skuteczniej wytrąca oręż naszemu adwersarzowi. Jest to więc technika, którą warto znać w dzisiejszych czasach.
Jak mówić zwięźle i treściwie w wystąpieniach?
Umiejętność lakonicznego wyrażania własnych myśli jest szczególnie istotna w wystąpieniach. Nasi klienci, którym pomagamy przygotować się do wystąpienia, mają duży problem z selekcją informacji. Nie wiedzą, jak zacząć wystąpienie, co zostawić, a z czego zrezygnować oraz jak poukładać poszczególne wątki przemówienia.
Na pierwsze spotkanie nasi klienci przynoszą często wstępną wersję prezentacji, która jest tak ogólna, że w zasadzie nie zawiera żadnych konkretnych treści. Szkoda, bo ktoś musiał się przy tym napracować, ale niestety – nie ma innego wyjścia, jak napisać przemówienie od nowa.
Jeśli mówca nie zauważy, że w jego przekazie brakuje konkretów, wtedy wstaje i zaczyna swoje wystąpienie tak:
Słuchajcie, spotkaliśmy się tutaj w bardzo ważnej sprawie. Chcę, żebyśmy tutaj przygotowali taki aspekt, który jest szczególnie istotny dla naszej pracy. On będzie w stanie naprawdę znacząco poprawić warunki naszej pracy, komfort, a także będziemy dzięki temu mogli lepiej sprostać oczekiwaniom naszych klientów.
I tak dalej, i tak dalej…
Jakie konkretne informacje wyłuskaliście z tego krótkiego wstępu? Zapewne żadnych! No właśnie, lepiej precyzyjnie określić korzyści, niż lać wodę. W przeciwnym razie, słuchacze szybko stracą cierpliwość i nie będą chcieli słuchać dalej takiego wystąpienia.
Jeśli celowo nie chcemy podawać szczegółów na początku wystąpienia, aby zaintrygować słuchaczy, to owszem – może być to ciekawy zabieg. Warto jednak wyjaśnić to odbiorcom i powiedzieć chociażby:
Tak wiem, że mówię ogólnikowo, ale celowo dozuję informacje, aby wzbudzić Waszą uwagę. Już za chwilę poznacie szczegóły, a wtedy będziecie dopiero zaskoczeni!
Gdy w ten sposób wyjaśnimy słuchaczom, dlaczego nie mówimy od razu, o co nam chodzi, wtedy będą oni bardziej skłonni, aby cierpliwie poczekać aż mówca odkryje przed nimi sedno przekazu.
Po co i jak mówić zwięźle i treściwie?
Jest jeszcze trzeci przypadek, gdy brak umiejętności lakonicznego wypowiadania się, źle wpływa na odbiór wystąpienia. Podam przykład. Prezenter wstaje i mówi:
Tematem mojego wystąpienia jest tematyka rozwojowa. Otóż chcę państwa poinformować, że nasza firma jest wyspecjalizowana w prowadzeniu działań edukacyjnych w bardzo różnorodnych aspektach w różnych metodykach szkoleniowych takich, jak metodyka szkoleniowa, coachingowa czy warsztatowa.
Nadawca produkuje się, produkuje, produkuje, a słuchacz niewiele z tej wypowiedzi wynosi. Dużo słów, mało treści. Nie służy to ani nadawcy, ani odbiorcom. Łatwo się w tym pogubić. Nawet jeśli mówca dotrze do mety, to i tak efekt jego wystąpienia będzie mizerny albo wręcz zerowy.
Wierzę, że przekonałem Was dzisiaj, iż sztuka klarownego, lapidarnego, lakonicznego wyrażania własnych myśli jest niezwykle cenną umiejętnością. Dlatego nie ustawajcie i doskonalcie się w niej wytrwale tak, jak to robili Spartanie. Po to, aby żaden nowożytny Spartanin nie powiedział Wam nigdy: „Pan/i wybaczy, ale pana/i wypowiedź była tak długa, że niestety nie pamiętam jej początku, a w związku z tym, nie jestem w stanie zrozumieć końca”.
Jak mówić zwięźle i treściwie – przyjdź na warsztaty
Gdy nasz przekaz nie wnosi niczego konkretnego, warto go przeredagować albo wręcz napisać od nowa. Jeśli nie wiesz, jak mówić zwięźle i treściwie, zapisz się na Szkolenie z Wystąpień Publicznych, kurs retoryki, warsztaty storytellingu lub szkolenie z autoprezentacji. Na tych szkoleniach wzbogacisz swój warsztat mówcy i zaczniesz wykorzystywać sprawdzone narzędzia i metody, które pozwalają prowadzić słowami do celu. Jako wykładowca i trener wystąpień publicznych, każdy z nas, każdego dnia zajmuje się formułowaniem zwięzłych, treściwych i przekonujących wystąpień, lakonicznych komunikatów pisemnych oraz wypowiedzi. Zapraszamy do współpracy.
Zobacz również: