Warsztaty z wystąpień publicznych. Głos zabiera Jacek, współwłaściciel firmy zajmującej się oprawą multimedialną dużych eventów: — Przez 20 lat unikałem prezentacji jak ogień wody, ale dłużej już nie jestem w stanie uciekać. Czy ja jestem w stanie nauczyć się wystąpień? Czy ja mogę je polubić?
Podobne pytania padają prawie na każdym szkoleniu z wystąpień publicznych. Pytają o to właściciele firm, pracownicy korporacji, zarówno ci z pierwszej linii, jak też menedżerowie i prezesi. Być może Ty również masz podobne wątpliwości i obawy?
Warsztaty z wystąpień publicznych są właśnie dla takich osób. Tu nauczysz się nie tylko przygotowywać wystąpienie i prezentować je na forum, ale także przekonasz się na własnej skórze, że wystąpienia publiczne dają wiele satysfakcji, a nawet radości. Co więcej, nabierzesz swobody, luzu i pewności na scenie. Jak to możliwe?
Warsztaty z wystąpień publicznych mają terapeutyczną moc
Poruszane tematy
- Warsztaty z wystąpień publicznych mają terapeutyczną moc
- Warsztaty Wystąpienia Publiczne Doskonały Mówca pomagają przełamać lęk przed wystąpieniami
- Warsztaty z wystąpień publicznych to solidna dawka wiedzy, podanej w praktyczny i przystępny sposób
- Warsztaty Wystąpienia Publiczne – praktyczny trening, który przynosi wiele korzyści
Gdy byłeś/aś małym dzieckiem, prawdopodobnie zdarzało Ci się stawać przed rodziną i recytować wierszyk lub śpiewać. I wychodziło Ci to zupełnie naturalnie. Czy teraz, gdy masz: 20, 30 lub 40 lat, potrafisz zrobić to samo?
Niestety, z wiekiem tracimy naturalną spontaniczność. Mamy coraz więcej obaw, które zasiewają w nas rodzice, nauczyciele, koleżanki i koledzy, a potem wykładowcy, współpracownicy i szefowie. Czasem jedna krytyczna opinia może na długie lata odebrać nam pewność siebie, zapał i entuzjazm.
Jako trener prowadzący warsztaty „Wystąpienia publiczne — szkolenie Doskonały Mówca”, pomagam uczestnikom odkryć, co blokuje ich naturalny potencjał. Bardzo często stoją za tym nasze negatywne myśli i przekonania na własny temat. Pozwól, że zobrazuję ten mechanizm przykładem.
Magda miała bardzo silny opór, aby wyjść na scenę (to powszechne zjawisko). Dała się jednak zachęcić, i mimo odczuwalnego stresu, wyszła na forum i przedstawiła świetną prezentację. Natychmiast podzieliłem się swoją opinią:
— To było świetne wystąpienie, brawo!
— Eee… żartujecie, na pewno coś spieprzyłam, nie wierzę, że Wam się podobało! – odpowiedziała Magda.
Tak właśnie wpływają na nas nasze myśli i przekonania. Biorą się one zazwyczaj stąd, że w dzieciństwie zbyt często słyszeliśmy słowa w stylu: „Ty się do tego nie nadajesz!”, „No i znowu coś spaprałeś”, „Czy ty kiedykolwiek zrobisz coś raz, a porządnie?!”.
Tego typu wypowiedzi zapadają głęboko w naszej pamięci i idą z nami w świat. Gdy jesteśmy już dorośli, wychodzą nieświadomie jak demony z ukrycia i podcinają nam skrzydła właśnie wtedy, gdy mierzymy się z nowymi wyzwaniami. Sęk w tym, że trudniej jest sprostać zadaniu, jeśli w naszej głowie krąży myśl: „Ale ja się do tego nie nadaję”.
To co myślę o sobie wpływa na to, co mówię,
a to co mówię wpływa na to, jak o sobie myślę.
Jesteśmy uwięzieni w słowach rodziców. Taki tytuł nosi książka Jacka Wasilewskiego i Agnieszki Kozak, w której autorzy bardzo jasno pokazują, jak działa ten zaklęty krąg i destrukcyjna moc negatywnych słów słyszanych w dzieciństwie.
Sztuka polega na tym, aby przebić wreszcie ten niewidzialny mur i mówić z taką samą naturalnością, jak robiliśmy to kiedyś.
Warsztaty Wystąpienia Publiczne Doskonały Mówca pomagają przełamać lęk przed wystąpieniami
Negatywne przekonania na własny temat są głównym powodem stresu przed wystąpieniami publicznymi. Trudno być pewnym siebie, jeśli wychodząc na scenę, mamy w głowie cichy ryk: „Nie chcę, nie lubię, nie potrafię!”.
Jak opanować stres przed wystąpieniem?
Gdy już zidentyfikujemy źródło tych lęków, próbujemy je rozminować. Trener wystąpień publicznych, uważnie skanuje wypowiedzi uczestników szkolenia i reaguje umiejętnie, gdy padają na forum samospełniające się proroctwa. Rozmawiam otwarcie o indywidualnych obawach uczestników, zadając im pytania w stylu:
– Dlaczego uważasz, że publiczność może być negatywnie do Ciebie nastawiona?
– Skąd obawa, że coś Ci się nie uda? Co konkretnie może pójść inaczej niż byś tego sobie życzył/a?
– Co mogłoby Ci pomóc, aby się na tę okoliczność przygotować albo jak możesz jej uniknąć?
– Załóżmy, że coś pójdzie nie tak (ziści się Twój czarny scenariusz). Co złego się wtedy stanie?
Odpowiedzi na te pytania obnażają fałsz stawianych założeń. Uczestnicy szkolenia uświadamiają sobie, że gdy snujemy czarne scenariusze sami wpadamy w objęcia stresu. Sami siejemy spustoszenie w naszych głowach, sami odbieramy sobie entuzjazm, siłę i radość. Co istotne, szkodzimy sobie zupełnie bezpodstawnie, bo bardzo często te złowróżbne scenariusze się nie sprawdzają. Nasza prezentacja wypada świetnie, a my tracimy tylko wiele sił i zdrowia, trując się własnymi myślami.
Warsztaty z wystąpień publicznych pomagają zrozumieć ten destrukcyjny mechanizm i zmienić swoje nastawienie. Aplikujemy uczestnikom proste rozwiązanie. Zamiast zadręczać się pesymistycznymi wizjami, przygotuj się do wystąpienia najlepiej jak potrafisz i bądź dobrej myśli. To najlepszy sposób, aby pokonać tremę i osiągnąć mistrzostwo w sztuce publicznych wystąpień.
Warsztaty z wystąpień publicznych to solidna dawka wiedzy, podanej w praktyczny i przystępny sposób
Odzyskanie naturalności i swobody w przemawianiu na forum wymaga praktyki. Aktorzy dobrze o tym wiedzą. Nawet świetnie napisana sztuka, tak jak dobrze skonstruowana mowa, może zakończyć się niepowodzeniem, jeśli przedstawimy ją beznamiętnym tonem, pozbawionym naturalności, zapału, wiary i entuzjazmu. Dlatego, warsztaty z wystąpień publicznych to intensywny trening.
Uczestnicy poznają kluczowe zasady tworzenia dobrych wystąpień, a następnie przygotowują własne przemówienie i prezentują je na forum. Otrzymują szczegółową informację zwrotną i garść wskazówek, które uwzględniają w kolejnej prezentacji. Ponownie występują na forum i ponownie otrzymują feedback. Potem przygotowują kolejną prezentację, i tak dalej… Założenie jest takie, że każdy uczestnik przygotowuje i przedstawia w trakcie dwudniowych warsztatów minimum trzy różne prezentacje.
O rany, jakie to stresujące i wyczerpujące?! Rzeczywiście, lekko nie jest, ale to najbardziej skuteczny sposób, aby przyswoić i wdrożyć nową wiedzę. Trzymamy się prostej zasady:
Wszyscy wybitni mówcy ćwiczyli długo i intensywnie. Największy sukces zdobyli Ci, którzy ćwiczyli najwięcej.
Radzimy, abyś tę samą metodę stosował również po zakończeniu szkolenia z wystąpień publicznych. Ilekroć przygotowujesz się do wystąpienia na konferencji, spotkaniu biznesowym, szkoleniu czy webinarze, przygotuj sobie wystąpienie jak najwcześniej, przećwicz je przed lustrem, zaprezentuj rodzinie, znajomym lub współpracownikom albo nagraj na kamerę. Szczegółowo przeanalizuj nagranie lub zapytaj o feedback od obserwatorów. Wprowadź następnie poprawki, przećwicz je i dopiero wtedy wyjdź na scenę.
Z czasem, będziesz potrzebował mniej czasu na przygotowania. Jeśli jednak zaczynasz dopiero swoją przygodę ze sceną bądź przygotowujesz się do szczególnie ważnego wystąpienia, zainwestuj czas w solidne przygotowanie. Nie idź na łatwiznę. Nie daj się zwieść podszeptom w stylu: „Eee tam, jakoś to będzie”. Takie podejście może Ci tylko zaszkodzić, bo jeśli nie będziesz miał poczucia, że jesteś dobrze przygotowany do wystąpienia, to pojawi się stres. Wtedy mogą pojawić się błędy i trudności. Jeśli coś pójdzie nie tak, w Twojej głowie może zrodzić się myśl: „A jednak się do tego nie nadaję”. Wtedy nie tylko stracisz chęć do kolejnych wystąpień, ale co gorsze, utwierdzisz się w fałszywym przekonaniu, że wystąpienia nie są dla Ciebie. A to nie prawda!
Warsztaty Wystąpienia Publiczne – praktyczny trening, który przynosi wiele korzyści
Trening czyni mistrza. My już to wiemy, by sami przeszliśmy tę drogę. Przeszli ją również uczestnicy naszych szkoleń, którzy piszą o swoich doświadczeniach tak:
Uważam, że poszło mi genialnie. Nie miałam tremy (może pierwsze 2-3 minuty). Choć całe wydarzenie było rejestrowane na kamerę, to w ogóle nie zwracałam na nią uwagi. Mój początek, a później przedstawienie siebie – udały się! Dostałam mnóstwo feedbacku, na temat prezentacji w stylu: bardzo merytoryczna, dużo danych, same konkrety. Myślę, że przełamałam te najtwardsze pierwsze lody – tak, jak mówiłeś :) Poczułam, że są ludzie, którzy chcą mnie słuchać. Cieszę się też, że zrobiłam, ile mogłam, aby się do tego wystąpienia przygotować. I co najbardziej mi pomogło, to spotkanie z Tobą! Dziękuję!
Sam widzisz, że gdy solidnie przygotujemy się do wystąpienia zgodnie z zasadami sztuki oratorskiej, efekt jest murowany. Widzisz też, jak zmienia się nastawienie po takim doświadczeniu. Okazuje się, że trudne i stresujące wystąpienie może dostarczać pozytywnych wrażeń. Mówca przestaje snuć apokaliptyczne wizje, i zamiast zamartwiać się wyimaginowanymi zagrożeniami, szuka rozwiązań i sposobów, aby udoskonalić swoje wystąpienie. Opinie słuchaczy są dla niego źródłem cennych wskazówek na drodze do stawania się doskonałym mówcą.
Sądzę, że teraz widzisz już wyraźnie, jakie korzyści dają uczestnikom warsztaty z wystąpień publicznych. To nie tylko solidna dawka praktycznej wiedzy, ale także trening zmiany własnych i szkodliwych dla nas samych poglądów. Poglądów, które odbierają nam pewność siebie, poczucie własnej wartości i niszczą nasz zapał do podejmowania nowych wyzwań.
Warsztaty Wystąpienia Publiczne Doskonały Mówca pomogą Ci żyć pełnią życia, pomogą Ci być sobą. Warto być sobą, bo tylko wtedy ludzie Ci uwierzą. Gdy Ci uwierzą, to obdarzą Cię zaufaniem. Gdy obdarzą Cię zaufaniem, będą bardziej otwarci i zainteresowani tym, co masz im do przekazania. Zapisz się już teraz, bo warto!
Zobacz również